1331T024SR+14/1 66:1+X0437
FAULHABER® Coreless Technology series 1331_SR, 13 mm dia. brush DC micro motor, 24V coil, silver precious metal commutation with FAULHABER® series... More Details
SKU:
1331T024SR+14/1 66:1+X0437
Price per unit:
Motor Gearhead
Datasheets
Configured Product Specifications
Motor Series: 1331_SR
Motor Winding: 24V
Gearhead Series: 14/1
Gearhead Ratio: 66:1
Overall Diameter: 14 mm
Overall Length: 60.4 mm
Overall Weight: 0.095 lbs
Additional Pricing options
Please call or contact for pricing of higher volumes
ADDITIONAL PRODUCT DETAILS & SPECS
This configuration & part number includes the following:
Motor Type: Rotary
Motor Technology: Coreless DC
Rotor Inertia: 0.6 gcm2
Friction Torque/ Residual Torque: 0.1 mNm
Mechanical Time constant: 7 ms
Max Angular acceleration: 160 rad/s2
Torque constant rotary: 21.8 mNm/A
Back EMF constant rotary: 2.28 mV/rpm
Terminal/Phase Resistance: 52.9 Ω
Terminal Inductance: 1100 μH
Gearhead Ratio: 66:1
Gearhead Technology: Planetary
Bearing Type: Sintered Bearing
Continuous Torque Max: 300 mNm
Intermittent Torque Max: 450 mNm
Recommended input speed Max: 5000 rpm
Gearhead Intermittent Input Speed Max: 15000 rpm
Radial Shaft Load Max: 20 N
Axial Shaft Load Max: 5 N
Operating Temp, Min: -30 °C
Operating Temp, Max: 100 °C
Efficiency: 70 %