2642W012CR+26A 16:1+MG26
FAULHABER® Coreless Technology series 2642_CR, 26 mm dia. brush DC micro motor, 12V coil, graphite commutation with FAULHABER® series 26A, 26 mm... More Details
SKU:
2642W012CR+26A 16:1+MG26
Price per unit:
Motor Gearhead
Datasheets
Configured Product Specifications
Motor Series: 2642_CR
Motor Winding: 12V
Gearhead Series: 26A
Gearhead Ratio: 16:1
Overall Diameter: 26 mm
Overall Length: 74.7 mm
Overall Weight: 0.297 lbs
Additional Pricing options
Please call or contact for pricing of higher volumes
ADDITIONAL PRODUCT DETAILS & SPECS
This configuration & part number includes the following:
Motor Type: Rotary
Motor Technology: Coreless DC
Rotor Inertia: 11 gcm2
Friction Torque/ Residual Torque: 2 mNm
Mechanical Time constant: 5.4 ms
Max Angular acceleration: 120 rad/s2
Torque constant rotary: 16.9 mNm/A
Back EMF constant rotary: 1.77 mV/rpm
Terminal/Phase Resistance: 1.45 Ω
Terminal Inductance: 130 μH
Gearhead Ratio: 16:1
Gearhead Technology: Planetary
Bearing Type: Ball Bearings, Preloaded
Continuous Torque Max: 300 mNm
Intermittent Torque Max: 600 mNm
Recommended input speed Max: 5000 rpm
Gearhead Intermittent Input Speed Max: 10000 rpm
Radial Shaft Load Max: 4 N
Axial Shaft Load Max: 4 N
Operating Temp, Min: -30 °C
Operating Temp, Max: 65 °C
Efficiency: 81 %